Birds Hill Duathlon #4

Tuesday, May 23, 2006                   Birds Hill Park East Beach

Weather: 27°C, 57% humidity, 33C humidex, partly cloudy, 18KPH SE wind  Participants: 153


Medium Duathlon -- 4K run / 24K bike / 4K run

Female 20 to 29 Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Crystal Kirby-Peloquin Tri MB 01:26:58 00:17:25 (1) 00:49:26 (1) 01:06:52 (1) 00:20:06 (1)

Female 30 to 39 Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Cherrie Fournier Tribalistic 01:24:18 00:17:09 (1) 00:47:26 (2) 01:04:35 (1) 00:19:42 (1)
2 Dawn Huck Tri Factor 01:28:20 00:19:01 (2) 00:47:15 (1) 01:06:16 (2) 00:22:04 (4)
3 Shannon Sawatzky   01:32:06 00:20:00 (4) 00:50:07 (3) 01:10:08 (3) 00:21:58 (3)
4 Glen-mary Christopher Triple Threat 01:37:49 00:21:55 (5) 00:51:48 (4) 01:13:43 (4) 00:24:05 (5)
5 Laura Toews Tri MB 01:40:32 00:19:58 (3) 00:59:25 (5) 01:19:24 (5) 00:21:07 (2)

Female 40 to 49 Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Maureen Krauss Tribalistic 01:30:52 00:17:54 (1) 00:54:11 (2) 01:12:05 (1) 00:18:47 (1)
2 Nancy Gilchrist Tribalistic 01:32:12 00:19:33 (2) 00:52:34 (1) 01:12:08 (2) 00:20:03 (2)

Male 16 to 19 Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Davis Sohor Tri MB 01:31:50 00:17:32 (1) 00:53:54 (1) 01:11:27 (1) 00:20:23 (1)

Male 20 to 29 Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Chris Graham Tribalistic 01:14:46 00:15:41 (1) 00:42:08 (1) 00:57:50 (1) 00:16:55 (2)
2 Darren Bittner Tri MB 01:15:02 00:15:50 (2) 00:43:03 (2) 00:58:54 (2) 00:16:08 (1)
3 Timothy Zurbriggen   01:20:13 00:16:33 (3) 00:46:02 (3) 01:02:35 (3) 00:17:38 (3)

Male 30 to 39 Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Patrick Peacock Tribalistic 01:10:04 00:14:52 (2) 00:37:37 (2) 00:52:30 (2) 00:17:34 (2)
2 Jared Spier Tribalistic 01:10:36 00:14:52 (1) 00:37:35 (1) 00:52:27 (1) 00:18:09 (3)
3 Shaun Veldman Tri MB 01:21:05 00:16:38 (4) 00:45:51 (3) 01:02:30 (3) 00:18:35 (4)
4 Nick Paulet Tri Factor 01:22:49 00:16:25 (3) 00:49:19 (7) 01:05:44 (4) 00:17:04 (1)
5 Sheldon Toews Tribalistic 01:26:04 00:18:04 (5) 00:47:57 (6) 01:06:02 (5) 00:20:02 (5)
6 Charlie Lalonde Tri Factor 01:26:25 00:19:03 (7) 00:47:06 (5) 01:06:10 (6) 00:20:15 (7)
7 Grant Gelinas-Brown Tri Factor 01:27:06 00:20:42 (8) 00:46:15 (4) 01:06:58 (7) 00:20:08 (6)
8 Douglas Murphy Tri MB 01:32:14 00:19:01 (6) 00:50:26 (8) 01:09:27 (8) 00:22:46 (8)
9 Craig Wilcock Tri Factor 01:45:21 00:24:31 (9) 00:51:55 (9) 01:16:27 (9) 00:28:54 (9)

Male 40 to 49 Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Michael Krauss Tribalistic 01:14:00 00:15:37 (1) 00:40:59 (1) 00:56:36 (1) 00:17:23 (1)
2 Rod Thiessen   01:17:47 00:16:10 (2) 00:44:09 (3) 01:00:20 (3) 00:17:27 (2)
3 Mark Van Schepdael Tri MB 01:20:29 00:16:51 (3) 00:43:02 (2) 00:59:53 (2) 00:20:35 (4)
4 Carl Rohringer Tri MB 01:22:24 00:17:57 (5) 00:44:35 (4) 01:02:33 (4) 00:19:51 (3)
5 Kevin Elliott Pinnacle 01:29:07 00:17:17 (4) 00:48:04 (5) 01:05:22 (5) 00:23:45 (5)

Male 50+ Medium

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 James Thomas Tribalistic 01:19:09 00:17:09 (1) 00:41:54 (1) 00:59:04 (1) 00:20:05 (2)
2 Kevin Miller Triple Threat 01:23:14 00:17:44 (2) 00:46:40 (3) 01:04:24 (2) 00:18:50 (1)
3 Roland Amsler   01:26:13 00:18:53 (5) 00:47:01 (4) 01:05:55 (4) 00:20:18 (3)
4 Brad Loewen Tri MB 01:26:32 00:18:29 (3) 00:46:21 (2) 01:04:50 (3) 00:21:41 (4)
5 Tim Durnin-Richards Tri MB 01:30:45 00:18:34 (4) 00:49:20 (6) 01:07:54 (5) 00:22:51 (5)
6 Bob Groff Tri MB 01:32:22 00:22:05 (6) 00:47:17 (5) 01:09:22 (6) 00:22:59 (6)

Short Duathlon -- 2K run / 13K bike / 2K run

Female 12 to 15 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Richelle Ready Tri MB 00:44:31 00:08:15 (1) 00:26:50 (1) 00:35:05 (1) 00:09:25 (1)

Female 16 to 19 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Katie Wray Tri MB 00:44:42 00:08:22 (2) 00:26:44 (1) 00:35:07 (1) 00:09:35 (1)
2 Stevie Moore Tri MB 00:45:45 00:08:14 (1) 00:27:18 (2) 00:35:33 (2) 00:10:11 (2)

Female 20 to 29 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Kimberley Macdonald Triple Threat 00:42:00 00:07:53 (2) 00:24:33 (1) 00:32:26 (1) 00:09:33 (3)
2 Dayna Hyde Tribalistic 00:43:46 00:07:45 (1) 00:27:15 (2) 00:35:00 (2) 00:08:45 (1)
3 Jennifer Ruban Tribalistic 00:46:06 00:07:54 (3) 00:29:09 (4) 00:37:04 (4) 00:09:01 (2)
4 Jen Ogston Tri MB 00:47:22 00:08:22 (4) 00:28:04 (3) 00:36:27 (3) 00:10:55 (4)
5 Sally Willms   00:51:52 00:09:32 (5) 00:30:35 (6) 00:40:07 (6) 00:11:44 (5)
6 Danielle Barkman Tri MB 00:51:53 00:09:46 (6) 00:30:01 (5) 00:39:47 (5) 00:12:05 (6)

Female 30 to 39 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Jane Payment   00:46:11 00:08:52 (4) 00:27:08 (1) 00:36:01 (1) 00:10:10 (2)
2 Rhonda Kitchen Tri MB 00:46:44 00:08:52 (3) 00:27:32 (3) 00:36:24 (2) 00:10:20 (3)
3 Karen Toews   00:48:01 00:09:31 (5) 00:27:17 (2) 00:36:48 (3) 00:11:12 (5)
4 Holly Pizzey Tri MB 00:48:41 00:08:47 (2) 00:28:48 (5) 00:37:35 (4) 00:11:06 (4)
5 Meeghan West   00:50:15 00:08:43 (1) 00:32:01 (7) 00:40:44 (7) 00:09:30 (1)
6 Tobi Bacon Tri MB 00:50:22 00:10:26 (7) 00:27:48 (4) 00:38:14 (5) 00:12:08 (6)
7 Debbie Ravestein   00:52:56 00:09:59 (6) 00:29:41 (6) 00:39:40 (6) 00:13:15 (7)

Female 40 to 49 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Rennie Benedict Tri MB 00:40:32 00:08:20 (2) 00:22:54 (1) 00:31:14 (1) 00:09:18 (3)
2 Jenny Ayers Tribalistic 00:42:38 00:08:36 (3) 00:24:46 (2) 00:33:23 (2) 00:09:15 (2)
3 Kate Okany Triple Threat 00:45:33 00:08:17 (1) 00:28:18 (3) 00:36:35 (3) 00:08:57 (1)
4 Fiona Fleming Tri MB 00:50:10 00:09:19 (4) 00:30:03 (4) 00:39:23 (4) 00:10:47 (5)
5 Cathy Gooch   00:51:31 00:09:54 (6) 00:30:19 (6) 00:40:13 (6) 00:11:17 (6)
6 Jeannine Julius   00:51:32 00:09:54 (7) 00:30:18 (5) 00:40:13 (5) 00:11:19 (7)
7 Anita Miller Triple Threat 00:52:23 00:09:21 (5) 00:32:31 (8) 00:41:53 (7) 00:10:29 (4)
8 Nancy Hamilton   00:54:26 00:10:42 (8) 00:32:03 (7) 00:42:45 (8) 00:11:40 (8)
  Jayne Nixon Tri MB DNF 00:12:19 (9)      

Female 50+ Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Linda Markham Tri MB 00:52:21 00:10:01 (1) 00:28:50 (1) 00:38:52 (1) 00:13:28 (2)
2 Shelagh Carter Tri MB 00:59:00 00:12:13 (3) 00:32:53 (2) 00:45:07 (2) 00:13:52 (3)
3 Mia Schorpion   01:01:18 00:10:03 (2) 00:38:59 (4) 00:49:03 (3) 00:12:15 (1)
4 Sandra Schettler Triple Threat 01:08:32 00:15:18 (4) 00:35:03 (3) 00:50:21 (4) 00:18:11 (4)

Male 12 to 15 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Mark Okany Triple Threat 00:40:27 00:07:20 (1) 00:25:14 (2) 00:32:34 (1) 00:07:52 (1)
2 Riley MacCharles Tri MB 00:43:33 00:07:33 (2) 00:25:06 (1) 00:32:39 (2) 00:10:53 (3)
3 Joshua Drad Tri MB 00:45:18 00:08:16 (3) 00:28:17 (3) 00:36:33 (3) 00:08:44 (2)

Male 16 to 19 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Cameron Bushell Triple Threat 00:41:48 00:07:22 (1) 00:24:50 (1) 00:32:12 (1) 00:09:36 (2)
2 Romeo Zapata Tri MB 00:43:01 00:07:43 (2) 00:26:14 (2) 00:33:58 (2) 00:09:03 (1)

Male 20 to 29 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Sam Dumcum Tri MB 00:37:09 00:06:54 (1) 00:22:21 (1) 00:29:16 (1) 00:07:52 (1)
2 Lennon Harder Tri MB 00:40:53 00:07:44 (2) 00:24:13 (4) 00:31:57 (4) 00:08:55 (2)
3 Jeremy Silcox   00:41:05 00:07:55 (3) 00:23:23 (3) 00:31:19 (2) 00:09:45 (3)
4 Brent Miller Triple Threat 00:41:11 00:08:36 (6) 00:22:45 (2) 00:31:21 (3) 00:09:49 (4)
5 Marco Nikkel Tri MB 00:42:22 00:08:00 (4) 00:24:28 (5) 00:32:29 (5) 00:09:53 (5)
6 Colin Blanchette Triple Threat 00:45:14 00:08:41 (7) 00:25:53 (6) 00:34:35 (6) 00:10:38 (6)
7 Derrek Fisher   00:50:13 00:08:12 (5) 00:31:11 (7) 00:39:24 (7) 00:10:49 (7)

Male 30 to 39 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Rod Sveistrup Tri MB 00:39:05 00:06:57 (1) 00:23:37 (3) 00:30:34 (1) 00:08:30 (1)
2 Glenn Romaniuk Tri MB 00:41:17 00:09:09 (8) 00:22:45 (1) 00:31:54 (3) 00:09:23 (3)
3 Ted Van Raalte Tri MB 00:41:53 00:07:17 (2) 00:25:20 (6) 00:32:38 (4) 00:09:14 (2)
4 Sean Lepper Tri MB 00:42:20 00:07:51 (3) 00:25:01 (5) 00:32:52 (5) 00:09:27 (4)
5 Francois Legoupil Tribalistic 00:43:09 00:07:56 (4) 00:23:31 (2) 00:31:28 (2) 00:11:41 (9)
6 Richard Rogasky Tri MB 00:44:33 00:09:56 (12) 00:24:38 (4) 00:34:34 (6) 00:09:59 (6)
7 Kevin Beechinor Tri MB 00:45:32 00:09:17 (9) 00:25:53 (7) 00:35:10 (8) 00:10:21 (7)
8 Ken Sidloski Tri MB 00:46:57 00:08:18 (5) 00:26:37 (8) 00:34:56 (7) 00:12:01 (10)
9 Shawn Rekken Tri MB 00:47:33 00:08:58 (7) 00:28:43 (10) 00:37:41 (10) 00:09:51 (5)
10 Jason Myles Taylor Tri MB 00:48:38 00:08:44 (6) 00:28:46 (11) 00:37:31 (9) 00:11:06 (8)
11 Gary Christopher Triple Threat 00:51:18 00:09:39 (10) 00:28:41 (9) 00:38:21 (11) 00:12:56 (12)
12 Steve Grant Tri MB 00:54:20 00:09:50 (11) 00:32:01 (12) 00:41:52 (12) 00:12:27 (11)

Male 40 to 49 Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Philippe Chabot Triple Threat 00:38:47 00:07:24 (2) 00:23:15 (2) 00:30:40 (1) 00:08:06 (1)
2 Hans Epp Tri MB 00:39:58 00:07:56 (8) 00:23:05 (1) 00:31:02 (2) 00:08:56 (4)
3 Gord Zacharias Tri MB 00:40:06 00:07:47 (5) 00:23:42 (4) 00:31:29 (4) 00:08:37 (2)
4 Laurent Lacroix Tri MB 00:40:23 00:07:48 (6) 00:23:31 (3) 00:31:20 (3) 00:09:02 (5)
5 Roman Matwyczuk Tri MB 00:42:07 00:07:25 (3) 00:25:59 (9) 00:33:25 (8) 00:08:42 (3)
6 Murray Vanderpont Tri MB 00:42:27 00:07:49 (7) 00:25:30 (7) 00:33:20 (7) 00:09:07 (6)
7 Richard Insley Tri MB 00:42:39 00:08:09 (9) 00:24:53 (6) 00:33:02 (5) 00:09:36 (9)
8 Joe Heaver   00:43:14 00:07:22 (1) 00:26:24 (12) 00:33:47 (9) 00:09:27 (8)
9 Lorne Mack   00:44:22 00:08:30 (12) 00:24:38 (5) 00:33:08 (6) 00:11:13 (14)
10 Kevin Wiebe Tri MB 00:45:07 00:08:42 (14) 00:26:14 (11) 00:34:57 (12) 00:10:10 (11)
11 Neil Ferguson Tri MB 00:45:15 00:08:26 (11) 00:26:12 (10) 00:34:39 (10) 00:10:35 (12)
12 Ken Young Pinnacle 00:45:54 00:08:47 (15) 00:25:53 (8) 00:34:40 (11) 00:11:13 (15)
13 Neil Teitsma   00:47:41 00:08:10 (10) 00:29:51 (15) 00:38:01 (14) 00:09:39 (10)
14 John Murray Tri MB 00:47:51 00:08:40 (13) 00:26:45 (13) 00:35:26 (13) 00:12:24 (18)
15 Jean-Pierre Grolet Tri MB 00:48:40 00:07:27 (4) 00:31:58 (17) 00:39:26 (16) 00:09:13 (7)
16 Dave Gooch   00:49:48 00:10:04 (18) 00:28:26 (14) 00:38:30 (15) 00:11:17 (16)
17 Randy Tonnellier Tri MB 00:53:40 00:09:34 (16) 00:31:54 (16) 00:41:29 (17) 00:12:10 (17)
18 Scott Munn Tri MB 00:55:37 00:10:00 (17) 00:34:27 (19) 00:44:27 (19) 00:11:09 (13)
19 Matthew Degner   01:00:59 00:10:43 (19) 00:32:48 (18) 00:43:31 (18) 00:17:27 (19)

Male 50+ Short

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Brian Schroeder Tribalistic 00:37:44 00:07:42 (1) 00:21:33 (1) 00:29:15 (1) 00:08:28 (1)
2 Bob Andrews Tribalistic 00:47:09 00:09:11 (3) 00:27:42 (2) 00:36:53 (2) 00:10:15 (2)
3 Al Stewart Tri MB 00:50:53 00:08:40 (2) 00:30:53 (5) 00:39:33 (3) 00:11:20 (3)
4 Grant Mohr Tri MB 00:52:17 00:09:54 (5) 00:30:29 (3) 00:40:24 (5) 00:11:52 (4)
5 Jim Anderson Tri MB 00:52:37 00:09:47 (4) 00:30:32 (4) 00:40:20 (4) 00:12:17 (5)
6 Mickey Stokotelny Tribalistic 00:58:10 00:12:25 (7) 00:32:57 (6) 00:45:23 (6) 00:12:47 (6)
  Jim Nixon Tri MB DNF 00:09:55 (6)      

Long Kids of Steel -- 13K bike / 2K run

Female KoS 12 to 15 Long

Rank Name Club

Time

1 Abigail Dumcum   00:39:13
2 Paige Zaporzan   00:43:10
3 Tory Mogg Tri MB 00:44:34
4 Desiree Chabot Tri MB 00:46:12
5 Shandra Ready Tri MB 00:48:14
6 Kyra King Tri MB 00:53:24
7 Kaitlyn Wiens Tri MB 00:54:01
8 Janessa Klatt Tri MB 00:55:19

Male KoS 12 to 15 Long

Rank Name Club

Time

1 Blake MacKay Tri MB 00:32:37
2 Dane Murner Tri MB 00:37:59
3 James Zubriski   00:39:01
4 Erik Friesen Tri MB 00:43:25
5 Josh Zaporzan   00:44:48
6 Cale Mogg Tri MB 00:49:00

Short Kids of Steel -- 2K bike / 2K run

Female KoS 8 to 11 Short

Rank Name Club

Time

1 Breanna Murner Tri MB 00:16:22
2 Kristen Sawatzky Joseph Teres 00:17:30
3 Tarina Ready Tri MB 00:17:44
4 Brittany Palmer Tri MB 00:19:07
5 Kinsey Donald Joseph Teres 00:19:15
6 Vanessa Pondy Joseph Teres 00:19:18
7 Kelsey McLeod   00:19:44
8 Kate Lutes Joseph Teres 00:20:02
9 Justyce Cox Joseph Teres 00:20:35
10 Cari Kilmartin Tri MB 00:21:58
11 Nicole Duesterhoeft Joseph Teres 00:22:58
12 Julia Zapata Tri MB 00:23:00
13 Hannah Humphries Tri MB 00:23:09
14 Breanna Fallis Tri MB 00:23:15
15 Shea Studler Tri MB 00:23:15
16 Caelin King Tri MB 00:24:13
17 Madolyn Proskurnik   00:27:13

Male KoS 8 to 11 Short

Rank Name Club

Time

1 David Lutes Joseph Teres 00:16:23
2 Owen Ready Tri MB 00:16:23
3 Jarrett Wood Joseph Teres 00:18:18
4 Austin Erickson Joseph Teres 00:18:19
5 Skyler Moyer Joseph Teres 00:18:39
6 Avery Humphries Tri MB 00:20:13
7 Colin Olbert Joseph Teres 00:20:25
8 Vishad Boodoo Joseph Teres 00:22:00
9 Daniel Kilmartin Tri MB 00:23:30
10 Rory Emms   00:25:30
11 Kyle Schoch Joseph Teres 00:25:35

Race Results by Race Wizard© Software and Dave Desharnais

If you see a problem with these results, please contact Kevin Miller.

Previous weeks' results

Membership note (club affiliation):


Please see birdshillduathlon.ca for information about the series and series' points totals. Series awards will be presented at Bikes & Beyond on Sunday may 28th at 4:00 PM.

Thanks to


This page was last updated on May 23, 2006