St Malo Multisport
Race #2 of Triathlon Manitoba's Grand Prix Series
Race #1 of Triathlon Canada's Junior & U23 Development Series

Sunday, June 25, 2006                  St Malo Provincial Park

Weather: 9:00 AM -- 18șC air, 19șC water, sunny, 11KPH north wind   
noon -- 25șC air, 19șC water, sunny, 17KPH north wind    Participants: 241


Female Junior & U23 Development Series Triathlon -- 750m swim + 20K draft-legal bike + 5K run
(The U23 and Junior women raced as one heat at 8:45 AM, and the U23 and Junior men raced as another heat at 9:00 AM.)

Female U23

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Kirsten Sweetland BC 01:01:57 00:09:30 (1) 00:34:03 (1) 00:43:33 (1) 00:18:23 (3)
2 Elspeth McGregor BC 01:03:29 00:10:24 (2) 00:35:03 (3) 00:45:27 (3) 00:18:01 (1)
3 Erin Braun Manitoba 01:06:28 00:10:44 (3) 00:34:34 (2) 00:45:18 (2) 00:21:09 (5)
4 Kirsty Smith BC 01:08:01 00:12:22 (4) 00:37:23 (4) 00:49:46 (4) 00:18:14 (2)
5 Krista Pertersen Alberta 01:16:57 00:17:05 (7) 00:38:49 (5) 00:55:54 (6) 00:21:02 (4)
6 Allison Nutting Alberta 01:17:49 00:13:39 (5) 00:40:52 (6) 00:54:31 (5) 00:23:17 (6)
  Stephanie Riseborough Ontario DNF 00:14:39 (6) 00:46:26 (7) 01:01:06 (7)  

Female Junior

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Paula Findlay Alberta 01:04:19 00:10:47 (5) 00:34:40 (9) 00:45:28 (8) 00:18:50 (1)
2 Marianne Hogan Quebec 01:05:05 00:10:39 (4) 00:34:38 (8) 00:45:17 (1) 00:19:47 (3)
3 Rachel O'Reilly Ontario 01:05:14 00:10:56 (9) 00:34:34 (6) 00:45:31 (10) 00:19:43 (2)
4 Alexandra Cotes Alberta 01:05:25 00:10:51 (7) 00:34:37 (7) 00:45:28 (9) 00:19:57 (4)
5 Veronique Bilodeau Quebec 01:05:39 00:10:52 (8) 00:34:33 (5) 00:45:26 (7) 00:20:12 (5)
6 Helene Girard Quebec 01:05:53 00:11:03 (11) 00:34:15 (3) 00:45:19 (2) 00:20:33 (6)
7 Kimberly Volterman Ontario 01:06:07 00:11:09 (12) 00:34:11 (2) 00:45:20 (3) 00:20:46 (8)
8 Vanessa Tilson BC 01:06:59 00:10:32 (1) 00:34:50 (10) 00:45:22 (5) 00:21:36 (10)
9 Brittany Hern Ontario 01:07:14 00:11:20 (13) 00:34:05 (1) 00:45:26 (6) 00:21:48 (11)
10 Jessica Dudas BC 01:07:27 00:10:33 (2) 00:35:01 (11) 00:45:35 (11) 00:21:51 (12)
11 Gina Demczuk Ontario 01:07:42 00:11:00 (10) 00:34:21 (4) 00:45:21 (4) 00:22:20 (13)
12 Danika Medinski Alberta 01:09:54 00:11:23 (15) 00:37:57 (14) 00:49:20 (12) 00:20:33 (7)
13 Chloe Saint-Arnaud-Watt Ontario 01:10:34 00:12:17 (17) 00:37:20 (12) 00:49:38 (14) 00:20:56 (9)
14 Alicia Sykes Alberta 01:12:16 00:11:21 (14) 00:37:59 (15) 00:49:21 (13) 00:22:55 (16)
15 Tegan Owens Alberta 01:12:39 00:12:21 (19) 00:37:26 (13) 00:49:47 (15) 00:22:51 (14)
16 Katie Wray Manitoba 01:16:04 00:11:40 (16) 00:38:13 (16) 00:49:53 (16) 00:26:10 (19)
17 Kerrie-Ann Delaney Ontario 01:16:55 00:12:20 (18) 00:41:42 (18) 00:54:02 (17) 00:22:53 (15)
18 Stevie Moore Manitoba 01:18:55 00:13:38 (21) 00:40:33 (17) 00:54:11 (18) 00:24:44 (17)
19 Loreta Kam Alberta 01:19:51 00:12:48 (20) 00:42:03 (19) 00:54:51 (19) 00:24:59 (18)
  Kyla Coates Alberta DNF 00:10:50 (6)      
  Sarah-Anne Brault Manitoba DNF 00:10:38 (3)      

Male U23

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Jacques Marcoux Manitoba 01:01:29 00:11:20 (4) 00:32:35 (1) 00:43:56 (3) 00:17:33 (1)
2 Tim McClure Ontario 01:02:53 00:11:09 (3) 00:32:43 (2) 00:43:53 (2) 00:19:00 (3)
3 Jordan Sykes Alberta 01:04:04 00:09:58 (1) 00:32:43 (3) 00:42:42 (1) 00:21:22 (5)
4 Marc-Jason Locquiao BC 01:05:30 00:12:06 (5) 00:34:46 (4) 00:46:52 (5) 00:18:38 (2)
5 Paul Bregin Ontario 01:06:24 00:10:27 (2) 00:34:49 (5) 00:45:16 (4) 00:21:07 (4)
6 David Eliuk Alberta 01:23:42 00:12:09 (6) 00:37:27 (6) 00:49:36 (6) 00:34:05 (6)

Male Junior

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Blair Peters Manitoba 00:57:45 00:09:42 (3) 00:31:41 (3) 00:41:23 (4) 00:16:21 (1)
2 Andrew McCartney BC 00:58:43 00:08:58 (1) 00:32:17 (7) 00:41:15 (1) 00:17:27 (7)
3 Andrew Woegerer Ontario 00:58:47 00:09:46 (5) 00:31:36 (1) 00:41:22 (3) 00:17:24 (5)
4 Willie Bell Manitoba 00:58:49 00:09:44 (4) 00:31:41 (2) 00:41:25 (5) 00:17:24 (6)
5 Jeffery Phillips BC 00:59:20 00:09:59 (8) 00:32:31 (13) 00:42:31 (8) 00:16:49 (2)
6 Philippe Renaud Quebec 00:59:27 00:10:04 (9) 00:32:25 (11) 00:42:30 (7) 00:16:56 (3)
7 Andrew Yorke Ontario 01:00:06 00:10:08 (11) 00:32:22 (10) 00:42:30 (6) 00:17:36 (8)
8 Scott Dagnall BC 01:00:17 00:09:00 (2) 00:32:21 (8) 00:41:22 (2) 00:18:55 (12)
9 Francois Hogan Quebec 01:00:44 00:10:06 (10) 00:32:27 (12) 00:42:33 (9) 00:18:11 (9)
10 Yanik Leduc Quebec 01:00:58 00:10:41 (15) 00:31:53 (4) 00:42:34 (11) 00:18:24 (10)
11 Robert Smith BC 01:01:46 00:09:55 (7) 00:32:38 (14) 00:42:33 (10) 00:19:12 (15)
12 Joel Riker-Fox Alberta 01:01:47 00:10:26 (13) 00:32:15 (6) 00:42:41 (13) 00:19:05 (13)
13 David Gagnon Quebec 01:01:50 00:10:39 (14) 00:32:01 (5) 00:42:41 (12) 00:19:09 (14)
14 Austin Horn Alberta 01:02:42 00:11:16 (16) 00:34:13 (16) 00:45:30 (16) 00:17:12 (4)
15 Kurtis Vallee BC 01:03:54 00:09:53 (6) 00:32:49 (15) 00:42:42 (14) 00:21:11 (16)
16 J-Sebastien Desrosiers Quebec 01:04:05 00:10:21 (12) 00:32:21 (9) 00:42:43 (15) 00:21:22 (17)
17 Lowell Rockliffe BC 01:05:30 00:12:01 (17) 00:34:50 (17) 00:46:51 (17) 00:18:38 (11)

Olympic Triathlon -- 1500m swim + 40K bike + 10K run (9:30 AM start)

Female 25 to 29 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Melanie Leclair Tribalistic 02:30:55 00:25:29 (1) 01:15:54 (2) 01:41:23 (2) 00:49:32 (2)
2 Lynne Laporte Tribalistic 02:31:35 00:26:41 (2) 01:14:16 (1) 01:40:57 (1) 00:50:38 (3)
3 Katrina Rosen   02:41:57 00:31:53 (4) 01:20:38 (3) 01:52:32 (4) 00:49:25 (1)
4 Tracy Taylor Tribalistic 02:42:49 00:26:43 (3) 01:21:07 (4) 01:47:51 (3) 00:54:58 (4)

Female 30 to 34 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Kim Witges Tribalistic 02:35:09 00:29:36 (4) 01:19:30 (1) 01:49:07 (2) 00:46:02 (1)
2 Ariane Martin Tri Factor 02:38:55 00:26:56 (3) 01:19:31 (2) 01:46:28 (1) 00:52:27 (3)
3 Brigitte Sabourin Tribalistic 02:40:25 00:26:41 (2) 01:22:46 (3) 01:49:28 (3) 00:50:57 (2)
4 Dawn Chony Tribalistic 02:48:29 00:26:36 (1) 01:25:09 (4) 01:51:46 (4) 00:56:43 (4)
5 Glen-mary Christopher Triple Threat 03:03:58 00:38:58 (5) 01:26:44 (5) 02:05:43 (5) 00:58:14 (5)

Female 35 to 39 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Erica Stechesen   02:19:45 00:24:50 (1) 01:11:14 (1) 01:36:04 (1) 00:43:40 (1)
2 Cherrie Fournier Tribalistic 02:29:22 00:25:57 (2) 01:15:27 (2) 01:41:25 (2) 00:47:57 (2)
3 Dawn Huck Tri Factor 02:45:42 00:27:57 (3) 01:20:46 (4) 01:48:44 (3) 00:56:58 (3)
4 Kim Mahon Kenora 03:07:35 00:35:10 (5) 01:19:18 (3) 01:54:29 (4) 01:13:06 (4)
5 Angela Douklias Tri Factor 03:18:31 00:30:26 (4) 01:31:10 (5) 02:01:37 (5) 01:16:54 (5)

Female 40 to 44 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Janet Findlay Kenora 02:24:34 00:23:57 (1) 01:16:39 (1) 01:40:36 (1) 00:43:57 (1)
2 Michelle Barnet Tri MB 02:50:35 00:27:59 (2) 01:31:29 (5) 01:59:28 (3) 00:51:06 (2)
3 Sann Kelly Tri MB 02:54:54 00:28:58 (3) 01:27:57 (3) 01:56:56 (2) 00:57:58 (5)
4 Jeannine Julius   02:57:03 00:35:32 (5) 01:25:36 (2) 02:01:09 (4) 00:55:54 (4)
5 Linda Whitfield Tri MB 02:58:19 00:35:55 (6) 01:31:05 (4) 02:07:00 (6) 00:51:18 (3)
6 Colleen Snyder Kenora 03:05:55 00:32:34 (4) 01:33:16 (6) 02:05:51 (5) 01:00:04 (6)

Female 45 to 49 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Edie Fisher Kenora 02:15:53 00:22:56 (1) 01:08:28 (1) 01:31:24 (1) 00:44:28 (1)
2 Jan Hawkins Tri MB 02:55:54 00:32:17 (3) 01:30:36 (4) 02:02:53 (5) 00:53:00 (2)
3 Cathy Gooch   02:55:55 00:29:18 (2) 01:32:21 (5) 02:01:39 (3) 00:54:16 (4)
4 Nancy Gilchrist Tribalistic 02:56:20 00:33:25 (4) 01:29:26 (3) 02:02:51 (4) 00:53:28 (3)
5 Barb Griffith Kenora 03:00:08 00:33:34 (5) 01:25:43 (2) 01:59:18 (2) 01:00:50 (5)

Female 50 to 54 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Wanda Mathers Tri MB 03:26:11 00:30:52 (2) 01:33:03 (1) 02:03:55 (1) 01:22:15 (1)
  Linda Markham Tri MB DNF 00:24:14 (1)      

Female 55 to 59 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Lana Marcine Kenora 03:23:35 00:32:41 (1) 01:34:56 (1) 02:07:37 (1) 01:15:57 (1)

Male 18 to 24 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Lennon Harder Tri MB 02:30:20 00:27:54 (1) 01:15:24 (1) 01:43:19 (1) 00:47:01 (1)
2 Travis Carpenter   03:10:56 00:32:02 (2) 01:34:16 (2) 02:06:18 (2) 01:04:37 (2)

Male 25 to 29 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Allan Scott Tri MB 02:05:54 00:22:47 (2) 01:03:46 (1) 01:26:33 (1) 00:39:20 (1)
2 Chris Graham Tribalistic 02:11:27 00:19:58 (1) 01:09:41 (2) 01:29:40 (2) 00:41:47 (2)
3 Steve Boulton Triple Threat 02:48:13 00:37:28 (3) 01:20:05 (3) 01:57:33 (3) 00:50:39 (3)

Male 30 to 34 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Dan Morwood Kenora 02:03:44 00:24:30 (2) 01:01:53 (1) 01:26:24 (2) 00:37:20 (1)
2 Jared Spier Tribalistic 02:08:41 00:22:00 (1) 01:03:04 (2) 01:25:05 (1) 00:43:36 (2)
3 Christian Taylor   02:42:58 00:29:14 (3) 01:22:02 (3) 01:51:16 (3) 00:51:41 (3)
4 Craig Stephen Tri MB 02:46:28 00:30:13 (4) 01:23:10 (4) 01:53:24 (4) 00:53:04 (4)
5 Gary Christopher Triple Threat 03:12:13 00:37:12 (5) 01:26:40 (5) 02:03:52 (5) 01:08:21 (5)

Male 35 to 39 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Jeff Morier Tribalistic 02:02:45 00:20:48 (1) 01:01:27 (1) 01:22:16 (1) 00:40:28 (1)
2 Paul Rogan   02:37:02 00:31:47 (3) 01:17:16 (4) 01:49:04 (4) 00:47:57 (2)
3 Laird Sutherland Tri Factor 02:41:21 00:31:56 (4) 01:15:06 (3) 01:47:02 (3) 00:54:18 (3)
4 Philip Dufresne Tri MB 03:02:53 00:35:43 (5) 01:27:45 (5) 02:03:29 (5) 00:59:23 (4)
  Kirk Draper   DNF 00:22:06 (2) 01:09:29 (2) 01:31:35 (2)  

Male 40 to 44 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Philippe Chabot Triple Threat 02:15:27 00:22:49 (1) 01:08:08 (2) 01:30:57 (1) 00:44:29 (1)
2 Mark Lehmann Tri MB 02:20:13 00:26:38 (3) 01:07:22 (1) 01:34:00 (2) 00:46:12 (3)
3 Paul Francis Westman 02:27:16 00:27:44 (5) 01:09:34 (3) 01:37:18 (3) 00:49:57 (5)
4 Ray McCoy Tri MB 02:28:04 00:26:34 (2) 01:16:40 (6) 01:43:15 (5) 00:44:49 (2)
5 Tim Sykes   02:32:25 00:27:38 (4) 01:14:46 (5) 01:42:24 (4) 00:50:00 (6)
6 Carl Rohringer Tri MB 02:32:45 00:31:26 (7) 01:12:23 (4) 01:43:49 (6) 00:48:55 (4)
7 Perry Bergson Westman 02:53:23 00:30:53 (6) 01:17:41 (7) 01:48:35 (7) 01:04:48 (8)
8 Morice Labossiere   02:56:07 00:38:38 (8) 01:22:51 (8) 02:01:29 (8) 00:54:38 (7)

Male 45 to 49 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Tom Okany Triple Threat 02:27:24 00:27:13 (4) 01:15:03 (1) 01:42:17 (1) 00:45:07 (1)
2 Randy Bolton Tribalistic 02:38:00 00:25:23 (1) 01:18:38 (3) 01:44:02 (3) 00:53:58 (3)
3 Ken Young Pinnacle 02:38:22 00:27:01 (3) 01:15:18 (2) 01:42:19 (2) 00:56:03 (4)
4 Brian Larson Tri MB 02:43:15 00:26:54 (2) 01:23:53 (4) 01:50:47 (4) 00:52:28 (2)
5 Dan Chafe   03:14:46 00:33:44 (5) 01:42:24 (6) 02:16:08 (6) 00:58:37 (5)
6 Dave Gooch   03:20:38 00:43:32 (6) 01:29:23 (5) 02:12:56 (5) 01:07:42 (6)

Male 50 to 54 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 James Thomas Tribalistic 02:26:26 00:25:24 (1) 01:10:29 (1) 01:35:53 (1) 00:50:32 (4)
2 Hank Unrau 3rd Wave 02:34:02 00:31:55 (7) 01:14:35 (3) 01:46:31 (3) 00:47:30 (2)
3 Bruce Young Tri MB 02:34:15 00:26:37 (2) 01:13:56 (2) 01:40:34 (2) 00:53:40 (5)
4 Stig Hansen Tribalistic 02:36:42 00:30:34 (5) 01:17:33 (5) 01:48:07 (4) 00:48:35 (3)
5 Tim Hawkins Tri MB 02:37:22 00:31:18 (6) 01:19:22 (6) 01:50:40 (6) 00:46:41 (1)
6 John Blyth Westman 02:43:58 00:32:12 (8) 01:17:31 (4) 01:49:43 (5) 00:54:15 (6)
7 Ken Shute Tri MB 02:47:08 00:29:09 (3) 01:22:19 (7) 01:51:28 (7) 00:55:40 (7)
8 Grant Mohr Tri MB 02:59:55 00:29:18 (4) 01:29:33 (8) 01:58:52 (8) 01:01:03 (8)

Male 55 to 59 Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Doug Pickering Westman 02:16:44 00:24:53 (1) 01:09:23 (1) 01:34:16 (1) 00:42:28 (1)
2 Will Miller   02:54:52 00:34:06 (2) 01:25:23 (3) 01:59:29 (3) 00:55:23 (2)
3 Steve Sheppard Pinnacle 03:00:57 00:34:10 (3) 01:18:25 (2) 01:52:35 (2) 01:08:21 (3)

Relay - Male Olympic

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Super Mario Bros. Tri MB 02:08:55 00:21:55 (1) 01:07:05 (1) 01:29:00 (1) 00:39:54 (1)
- S&B: Chris Livingstone
- Run: Mark Okany

Sprint Triathlon -- 750m swim + 20K bike + 5K run (10:15 AM start)

Female 20 to 29 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Kimberley Macdonald Triple Threat 01:16:27 00:13:17 (1) 00:39:53 (1) 00:53:11 (1) 00:23:16 (1)
2 Dayna Hyde Tribalistic 01:19:29 00:13:52 (2) 00:42:06 (4) 00:55:59 (2) 00:23:30 (3)
3 Crystal Kirby-Peloquin Tri MB 01:23:05 00:19:38 (11) 00:40:01 (2) 00:59:40 (4) 00:23:25 (2)
4 Jen Ogston Tri MB 01:23:57 00:17:36 (9) 00:41:48 (3) 00:59:25 (3) 00:24:31 (5)
5 Jillian Cederwall Kenora 01:25:52 00:14:51 (4) 00:46:35 (9) 01:01:27 (9) 00:24:25 (4)
6 Natalie Gerbrandt Tri MB 01:27:36 00:16:09 (7) 00:45:03 (6) 01:01:12 (8) 00:26:24 (7)
7 Karla-Rae Buga Westman 01:28:01 00:14:02 (3) 00:46:26 (8) 01:00:28 (5) 00:27:33 (8)
8 Shannon Grafham Kenora 01:29:26 00:15:20 (5) 00:45:46 (7) 01:01:07 (7) 00:28:19 (9)
9 Amber Miller Triple Threat 01:29:31 00:16:22 (8) 00:44:07 (5) 01:00:30 (6) 00:29:01 (11)
10 Jennifer Carlson   01:34:00 00:18:00 (10) 00:47:04 (11) 01:05:04 (11) 00:28:55 (10)
11 Kristin Fossum   01:34:48 00:19:42 (12) 00:48:56 (12) 01:08:38 (12) 00:26:10 (6)
12 Megan Kelso 3rd Wave 01:41:49 00:15:45 (6) 00:46:38 (10) 01:02:23 (10) 00:39:26 (12)

Female 30 to 39 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Terri May Tribalistic 01:21:44 00:14:14 (2) 00:39:31 (1) 00:53:46 (1) 00:27:58 (6)
2 Lynne Markham Tri MB 01:21:59 00:13:10 (1) 00:42:47 (4) 00:55:57 (2) 00:26:01 (3)
3 Rhonda Kitchen Tri MB 01:24:30 00:15:36 (5) 00:43:29 (6) 00:59:05 (4) 00:25:24 (1)
4 Holly Pizzey Tri MB 01:24:43 00:16:44 (6) 00:42:32 (3) 00:59:17 (5) 00:25:26 (2)
5 Tobi Bacon Tri MB 01:26:09 00:14:33 (3) 00:41:43 (2) 00:56:16 (3) 00:29:53 (10)
6 Gail Davoren Triple Threat 01:28:07 00:14:47 (4) 00:44:58 (7) 00:59:45 (6) 00:28:21 (8)
7 Monica Ulrich   01:29:02 00:19:42 (10) 00:43:06 (5) 01:02:48 (7) 00:26:14 (4)
8 Karis Penner   01:32:38 00:18:48 (9) 00:45:32 (8) 01:04:21 (8) 00:28:17 (7)
9 Audrey Friesen Tri MB 01:36:16 00:16:48 (7) 00:49:49 (10) 01:06:37 (9) 00:29:38 (9)
10 Krista Girard   01:37:12 00:17:54 (8) 00:51:38 (11) 01:09:32 (10) 00:27:39 (5)
11 Lisa Stewart Tri MB 01:51:24 00:33:25 (11) 00:46:43 (9) 01:20:08 (11) 00:31:16 (11)

Female 40 to 49 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Kate Okany Triple Threat 01:18:54 00:13:42 (1) 00:42:22 (1) 00:56:04 (1) 00:22:49 (3)
2 Jackie Gee   01:24:26 00:17:51 (7) 00:45:09 (5) 01:03:01 (4) 00:21:24 (1)
3 Maureen Krauss Tribalistic 01:24:28 00:18:02 (8) 00:43:38 (2) 01:01:40 (2) 00:22:47 (2)
4 Linda Wilson Kenora 01:28:03 00:19:59 (12) 00:44:14 (3) 01:04:14 (7) 00:23:49 (4)
5 Fiona Fleming Tri MB 01:30:12 00:17:10 (3) 00:44:53 (4) 01:02:04 (3) 00:28:08 (6)
6 Daniella McDonald Tri MB 01:32:17 00:17:38 (6) 00:46:27 (7) 01:04:05 (6) 00:28:11 (7)
7 Carla Pindera   01:33:04 00:18:54 (9) 00:47:20 (10) 01:06:15 (10) 00:26:48 (5)
8 Josie Groen Kenora 01:33:59 00:16:51 (2) 00:46:42 (8) 01:03:33 (5) 00:30:25 (9)
9 Sharon Lucovic   01:37:36 00:19:35 (11) 00:46:00 (6) 01:05:36 (9) 00:31:59 (10)
10 Debb Brethauer Triple Threat 01:37:52 00:17:23 (5) 00:47:09 (9) 01:04:32 (8) 00:33:19 (11)
11 Rhonda Valentine Tri Factor 01:38:42 00:19:09 (10) 00:49:11 (11) 01:08:21 (11) 00:30:20 (8)
12 Sheila Mitchell-Dueck Tri MB 01:43:21 00:17:14 (4) 00:51:36 (12) 01:08:51 (12) 00:34:30 (12)
13 Karen Mathison Tri Factor 02:11:59 00:24:52 (13) 01:00:51 (13) 01:25:44 (13) 00:46:15 (13)

Female 50 to 59 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Marta Smith Tri MB 01:38:25 00:14:23 (1) 00:51:41 (1) 01:06:04 (1) 00:32:21 (1)
2 Irene Lemoine   01:52:03 00:23:39 (2) 00:53:37 (2) 01:17:17 (2) 00:34:46 (2)

Male 16 to 19 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Marshall Verbrugge Tribalistic 01:13:55 00:15:01 (6) 00:36:18 (1) 00:51:19 (2) 00:22:35 (3)
2 Taylor Lick   01:14:00 00:13:36 (4) 00:40:20 (5) 00:53:57 (5) 00:20:03 (2)
3 Nathan Roberts Tri MB 01:14:14 00:13:03 (2) 00:37:34 (2) 00:50:37 (1) 00:23:36 (6)
4 Romeo Zapata Tri MB 01:15:22 00:12:23 (1) 00:39:35 (4) 00:51:59 (3) 00:23:23 (5)
5 Cameron Bushell Triple Threat 01:15:23 00:13:14 (3) 00:38:46 (3) 00:52:00 (4) 00:23:23 (4)
6 Greg Cederwall Kenora 01:21:33 00:14:31 (5) 00:42:17 (6) 00:56:49 (6) 00:24:44 (7)
7 Evan Schinkel   01:22:30 00:19:26 (9) 00:43:02 (7) 01:02:29 (7) 00:20:00 (1)
8 Sasha Loewen   01:31:22 00:18:01 (7) 00:45:43 (8) 01:03:45 (8) 00:27:36 (8)
9 Ben Plamondon   01:42:19 00:18:59 (8) 00:48:29 (9) 01:07:28 (9) 00:34:50 (9)

Male 20 to 29 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 John S Beverley   01:18:33 00:12:25 (1) 00:42:30 (4) 00:54:55 (1) 00:23:37 (2)
2 Justin Schinkel   01:21:24 00:15:36 (4) 00:44:44 (6) 01:00:21 (5) 00:21:02 (1)
3 Andrew Pickerl   01:21:33 00:13:08 (2) 00:42:17 (2) 00:55:25 (2) 00:26:07 (6)
4 Matthew Jones Tri MB 01:23:25 00:15:04 (3) 00:42:18 (3) 00:57:23 (3) 00:26:01 (5)
5 Kevin Lamoureux Tri MB 01:23:45 00:19:46 (8) 00:39:42 (1) 00:59:29 (4) 00:24:16 (3)
6 Martin Enzlberger Tri MB 01:27:40 00:16:50 (6) 00:45:37 (7) 01:02:27 (7) 00:25:13 (4)
7 James Wolfe Tri MB 01:28:55 00:18:30 (7) 00:43:40 (5) 01:02:10 (6) 00:26:44 (7)
8 Colin Blanchette Triple Threat 01:38:38 00:15:40 (5) 00:49:49 (9) 01:05:29 (8) 00:33:08 (9)
9 Micheal Johnson   01:42:37 00:24:12 (9) 00:47:09 (8) 01:11:22 (9) 00:31:14 (8)

Male 30 to 39 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Francois Legoupil Tribalistic 01:10:24 00:12:34 (1) 00:35:32 (1) 00:48:07 (1) 00:22:17 (3)
2 Rod Sveistrup Tri MB 01:10:52 00:13:04 (2) 00:37:12 (5) 00:50:16 (2) 00:20:36 (1)
3 George Kroupa Tri MB 01:11:47 00:14:28 (6) 00:36:18 (3) 00:50:46 (3) 00:21:00 (2)
4 Sean Lepper Tri MB 01:15:56 00:14:23 (5) 00:37:02 (4) 00:51:26 (4) 00:24:29 (6)
5 Glenn Romaniuk Tri MB 01:16:35 00:18:24 (11) 00:35:33 (2) 00:53:58 (6) 00:22:37 (4)
6 Jason Alston Westman 01:18:06 00:14:09 (4) 00:40:13 (6) 00:54:22 (7) 00:23:43 (5)
7 Kevin Beechinor Tri MB 01:21:01 00:13:10 (3) 00:40:45 (7) 00:53:55 (5) 00:27:05 (11)
8 Kevin Hutchinson   01:24:21 00:16:57 (9) 00:41:48 (8) 00:58:46 (8) 00:25:34 (7)
9 Myron Groening   01:28:48 00:18:51 (13) 00:43:48 (10) 01:02:39 (12) 00:26:09 (8)
10 Jason Myles Taylor Tri MB 01:29:16 00:18:10 (10) 00:44:26 (12) 01:02:36 (11) 00:26:39 (10)
11 Jeff Hoeppner   01:29:47 00:14:30 (7) 00:49:00 (15) 01:03:31 (14) 00:26:15 (9)
12 Chad Friesen   01:31:49 00:18:34 (12) 00:44:01 (11) 01:02:35 (10) 00:29:14 (12)
13 Glen Swanson Tri Factor 01:31:53 00:15:15 (8) 00:45:32 (13) 01:00:47 (9) 00:31:06 (14)
14 Tyson McMurren   01:34:11 00:19:39 (14) 00:43:25 (9) 01:03:04 (13) 00:31:07 (15)
15 Jeff Munday   01:40:01 00:22:43 (15) 00:47:53 (14) 01:10:36 (15) 00:29:24 (13)

Male 40 to 49 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Jim Sandor   01:10:39 00:11:35 (1) 00:36:33 (3) 00:48:08 (1) 00:22:30 (3)
2 Shaun Humphries Tri MB 01:12:26 00:13:25 (5) 00:36:12 (2) 00:49:38 (2) 00:22:48 (4)
3 Gord Zacharias Tri MB 01:13:23 00:14:24 (9) 00:35:58 (1) 00:50:22 (3) 00:23:01 (5)
4 Lorne Mack Tri MB 01:14:39 00:12:04 (2) 00:38:18 (4) 00:50:23 (4) 00:24:15 (7)
5 George Corbett   01:16:00 00:13:41 (6) 00:40:26 (9) 00:54:08 (6) 00:21:52 (2)
6 Neil Ferguson Tri MB 01:16:04 00:12:34 (4) 00:39:15 (5) 00:51:50 (5) 00:24:14 (6)
7 Clayton Case   01:18:19 00:14:38 (10) 00:42:32 (16) 00:57:10 (11) 00:21:08 (1)
8 Kevin Wiebe Tri MB 01:21:36 00:16:44 (13) 00:39:53 (7) 00:56:37 (10) 00:24:58 (9)
9 David Markham Tri MB 01:22:04 00:14:12 (8) 00:41:28 (12) 00:55:41 (7) 00:26:23 (13)
10 Carl Seier Tri MB 01:23:15 00:16:12 (12) 00:41:24 (11) 00:57:37 (13) 00:25:37 (10)
11 John Murray Tri MB 01:23:35 00:13:58 (7) 00:41:53 (13) 00:55:51 (8) 00:27:44 (16)
12 Kevin Semenchuk   01:23:48 00:15:34 (11) 00:41:58 (14) 00:57:33 (12) 00:26:14 (12)
13 Doug Kelso 3rd Wave 01:23:50 00:18:22 (17) 00:39:25 (6) 00:57:48 (14) 00:26:02 (11)
14 Glenn Davis   01:25:02 00:12:17 (3) 00:44:02 (18) 00:56:19 (9) 00:28:43 (19)
15 Darren Reimer Tri MB 01:26:37 00:18:33 (18) 00:40:53 (10) 00:59:27 (15) 00:27:10 (14)
16 Tom Wiebe 3rd Wave 01:27:59 00:17:23 (15) 00:42:11 (15) 00:59:35 (16) 00:28:24 (18)
17 David Mitchell-Dueck Tri MB 01:28:23 00:19:00 (19) 00:44:36 (19) 01:03:36 (19) 00:24:46 (8)
18 Jeff Brooks Tri MB 01:29:27 00:17:47 (16) 00:43:47 (17) 01:01:34 (17) 00:27:53 (17)
19 Malcolm Dawson Tri MB 01:30:34 00:16:49 (14) 00:46:27 (20) 01:03:16 (18) 00:27:18 (15)
20 Jean-Guy Pageau Tri MB 01:49:18 00:22:57 (20) 00:52:56 (21) 01:15:53 (20) 00:33:24 (20)
21 Rod Verbrugge Tribalistic 01:50:24 00:36:25 (21) 00:40:11 (8) 01:16:37 (21) 00:33:47 (21)

Male 50 to 59 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Chris Harrington Triple Threat 01:20:58 00:15:02 (2) 00:40:08 (1) 00:55:10 (1) 00:25:47 (1)
2 Ken Czernicki Tri MB 01:26:19 00:14:44 (1) 00:41:59 (2) 00:56:44 (2) 00:29:35 (3)
3 Jim Nixon Tri MB 01:32:27 00:18:17 (3) 00:45:04 (3) 01:03:21 (3) 00:29:05 (2)

Male 60 to 69 Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Jack Spence   01:24:58 00:15:05 (1) 00:41:56 (1) 00:57:02 (1) 00:27:56 (2)
2 Jim Anderson Tri MB 01:39:21 00:23:00 (2) 00:49:02 (2) 01:12:02 (2) 00:27:18 (1)
3 Jim Kirkup   01:41:07 00:23:41 (3) 00:49:06 (3) 01:12:48 (3) 00:28:19 (3)

Male 70+ Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Mickey Stokotelny Tribalistic 01:33:02 00:17:51 (2) 00:44:55 (1) 01:02:47 (1) 00:30:15 (1)
2 Herb Gascoigne Kenora 01:42:09 00:17:24 (1) 00:51:56 (2) 01:09:20 (2) 00:32:48 (2)

Relay - Mixed Sprint

Rank Name Club

Time

Swim Bike Swim+Bike Run
1 Rookie Veteran Combo   01:22:38 00:13:33 (1) 00:46:07 (2) 00:59:41 (2) 00:22:57 (1)
- S&R: Bethany Pechey
- Bike: Leo Savoie
2 Storm Bay Warriors 01:23:48 00:14:17 (2) 00:39:10 (1) 00:53:27 (1) 00:30:20 (2)
- S&R: Christine Semenchuk
- Bike: Colin Botkin

Sprint Duathlon -- 2.5K run + 20K bike + 5K run (10:15 AM start)

Female Duathlon Sprint

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Anita Miller Triple Threat 01:27:34 00:12:31 (1) 00:49:43 (2) 01:02:14 (2) 00:25:19 (1)
2 Samantha Wilson   01:36:52 00:14:24 (2) 00:47:00 (1) 01:01:24 (1) 00:35:27 (2)
3 Karen Dawson Tri MB 01:48:50 00:17:02 (3) 00:51:08 (3) 01:08:10 (3) 00:40:39 (3)

Male Duathlon Sprint

Rank Name Club

Time

Run1 Bike Run1+Bike Run2
1 Hans Epp Tri MB 01:09:15 00:10:54 (2) 00:36:25 (1) 00:47:20 (1) 00:21:55 (2)
2 Abe Sawatzky 3rd Wave 01:10:49 00:10:51 (1) 00:39:06 (3) 00:49:57 (3) 00:20:51 (1)
3 Marco Nikkel Tri MB 01:13:43 00:10:57 (3) 00:37:43 (2) 00:48:41 (2) 00:25:01 (3)
4 Ike Bergen 3rd Wave 01:23:18 00:11:46 (4) 00:43:24 (4) 00:55:11 (4) 00:28:07 (4)
5 Corrado D'Antonio Tri MB 01:27:31 00:12:14 (5) 00:44:59 (5) 00:57:13 (5) 00:30:17 (5)
6 Kurt Friesen   01:38:43 00:16:17 (7) 00:47:01 (6) 01:03:18 (6) 00:35:24 (7)
7 Dennis McSherry   01:40:17 00:15:56 (6) 00:52:16 (7) 01:08:12 (7) 00:32:05 (6)

Open Water Swim 1500m (9:30 AM start)

Female Open Water Swim 1500m

Rank Name Club

Time

1 Maria Donahue   00:29:38
2 Jayne Nixon Tri MB 00:31:44
3 Jeanne Armstrong   00:36:19
4 Bobie Holland   00:38:37
5 Lisa Monteith   00:50:55

Male Open Water Swim 1500m

Rank Name Club

Time

1 Jean-Jacques Savaria   00:23:55

Race Results by Race Wizard© Software and Dave & Sara Desharnais

If you see any mistakes in these results (including misspelled names or incorrect club affiliations, please contact Kevin Miller.

St Malo Kids of Steel & Try-a-Tri results

Thanks to

Lost & Found: Please click here.


This page was last updated on June 25, 2005